Czy kominek z płaszczem wodnym to dobre rozwiązanie?

Kategoria: Blog

Czy kominek z płaszczem wodnym to dobre rozwiązanie?

Ogrzewanie kominkowe staje się coraz bardziej popularne. Rozwiązaniem, które zdobywa coraz więcej zwolenników, jest instalacja kominka z płaszczem wodnym. Metoda ta bardzo często spotyka się jednak z krytyką, ale czy na pewno słusznie?

Zalety kominków z płaszczem wodnym

Ogrzewanie przy pomocy kominka z płaszczem wodnym to przede wszystkim sposób na efektywniejsze ogrzewanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu wytwarzane przez kominek ciepło jest o wiele lepiej spożytkowane niż w przypadku tradycyjnych metod ogrzewania. Dzieje się tak dzięki płaszczowi wodnemu, z którego nagrzana od ognia woda przekazywane jest do grzejników. Co więcej, takie rozwiązanie pozwala na znaczne zaoszczędzenie funduszy, jakie przeznaczymy na ogrzewanie naszego domu. Według przeprowadzonych badań koszty ogrzewania mogą zostać zredukowane aż o 30-40%.

Kominek z płaszczem wodnym daje możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jeśli planujemy połączenie naszego systemu grzewczego z instalacją wodną, dobrym rozwiązaniem może być zamontowanie bufora. Urządzenie pozwala na magazynowanie nie tylko ciepła, ale także ciepłej wody, z której bez przeszkód możemy korzystać nawet do kilku godzin od momentu wygaśnięcia paleniska.

Przeciwnicy ogrzewania kominkami z płaszczem wodnym często podnoszą argument, że takie rozwiązanie nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu ciepła ze wszystkich pomieszczeniach. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio przygotowana instalacja pozwala na ogrzanie kilku pomieszczeń. Co więcej, duża stabilność temperatury w wypadku ogrzewania kominka z płaszczem wodnym pozwala na precyzyjną regulację temperatury, jaka panuje w danym pomieszczeniu.

Wymieniając  najważniejsze zalety kominków z płaszczem wodnym, nie zapominajmy również o walorach estetycznych. Umieszczenie kominka w salonie pozwoli nam na „ocieplenie” wystroju pomieszczenia. Ogień sprawi, że nasz salon będzie sprawiał wrażenie bardziej przytulnego, a nowoczesny, minimalistyczny design pozwoli kominkowi na płynne wpasowanie się w każdy wystrój wnętrza.