Pompy ciepła – kiedy opłaca się je stosować?

Wielu specjalistów związanych z ogrzewaniem twierdzi, że pompy ciepłą są opłacalne tylko jako zamiennik dla ogrzewania elektrycznego albo olejowego. Natomiast w przypadku ogrzewania gazowego są atrakcyjną alternatywą jedynie do domów o dużej powierzchni, które zużywają znaczne ilości energii cieplnej. Wyjaśniamy, jakie wady i zalety mają tak naprawdę pompy ciepła

Kategoria: Blog

pompa ciepła

Pompy ciepła to jeden ze zdecydowanie najtańszych w eksploatacji sposobów ogrzewania domu. Dla domu o powierzchni 150-200 m2 roczny koszt ogrzewania i ciepłej wody użytkowej wynosi od 1500 do 2000 zł. Pamiętajmy jednak, że argumenty ekonomiczne nie są jedynymi przemawiającymi za pompami ciepła. Inną zaletą tego sposobu ogrzewana jest jego wielofunkcyjność. To jedyne ogrzewanie, które zimą może ogrzewać, a latem chłodzić dom. Co więcej, wytwarza również ciepłą wodę użytkową.

Jednak to nie koniec dobrych wiadomości. Pompa ciepła może także zostać wykorzystana jako rekuperator w systemie klimatyzacji albo do osuszania powietrza. Jeśli masz dość dokładania do pieca, ucieszy Cię też fakt, że pompy są całkowicie bezobsługowe i zautomatyzowane. Kolejnym atutem pomp ciepła jest brak emisji szkodliwych spalin do atmosfery.

Wady instalacji pomp ciepła

Przeciwnicy pomp ciepła jednym tchem wymieniają ich dwie główne wady – to droga inwestycja, która skazuje na montaż ogrzewania podłogowego bez parkietów i dywanów. Otóż drugie z tych stwierdzeń nie jest do końca prawdziwe, ponieważ zamiast „podłogówki” można także zastosować grzejniki pracujące przy względnie niskiej temperaturze 50-60 stopni Celsjusza. A jeśli nawet zamontujemy już ogrzewanie podłogowe, istnieją obecnie parkiety i wykładziny dostosowane specjalnie do podłóg z ogrzewaniem.

To warto, czy nie?

Z całą pewnością pompa ciepła to bardzo dobre  rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie ma podłączenia do sieci gazowej, a występuje jedynie przyłącze energetyczne. Jednak naszym zdaniem, kwestie ekologiczne, bezpieczeństwo użytkowania (nie ma możliwości wybuchu ani nieszczelności instalacji) oraz łatwa obsługa sprawiają, że jest to atrakcyjna alternatywna także dla innych rodzajów ogrzewania.