Zalety ogrzewania gazowego
Ogrzewanie gazowe ma trzy podstawowe zalety. Gaz ziemny jest stosunkowo tani, ekologiczny, a sterowanie ogrzewaniem jest praktycznie bezobsługowe. Przyjrzyjmy się dokładniej tym zaletom.
Wydajne spalanie
Na początek zajmijmy się kosztami gazu ziemnego. Ogrzewanie gazem ziemnym jest co prawda droższe niż ogrzewanie węglem czy drewnem, jednak kosztuje zdecydowanie mniej niż LPG, olej opałowy, czy ogrzewanie elektryczne. Koszt ogrzewania gazem ziemnym możemy dodatkowo zmniejszyć instalując kocioł kondensacyjny, który opalany gazem osiąga sprawność sięgającą nawet 111%, co jest zdecydowanie najlepszym wynikiem wśród wszystkich rodzajów ogrzewania. Co więcej, w grupie instalacji grzewczych, które są bezobsługowe (propan, olej opałowy, energia elektryczna), ogrzewanie gazowe jest zdecydowanie najtańsze.
Łatwa obsługa
Kotły gazowe są w zasadzie bezobsługowe. Cały wysiłek związany z ogrzewaniem polega na ustawieniu odpowiedniej temperatury na programatorze oraz opłaceniu rachunku za gaz. Nie musimy martwic się zamawianiem dostaw paliwa, rozładunkiem węgla i dosypywaniem go do kotła. Kocioł gazowy natychmiast się rozpala, a od momentu włączenia pieca do nagrzania grzejników mija zaledwie kilka chwil.
Ekologia
Zaletą gazu ziemnego jest również to, że podczas spalania nie uwalnia siarki ani cząstek niepalnych, co sprawia że jego spalanie jest bardziej ekologiczne niż na przykład spalanie węgla. Ogrzewanie gazowe nie powoduje też powstawania odpadów, takich jak popiół czy pył węglowy. Kocioł gazowy jest do tego stopnia „czysty” i niekłopotliwy, że możemy go umieścić w pomieszczeniach użytkowych, np. w kuchni czy łazience.
Wady ogrzewania gazowego
Ogrzewanie gazowe ma niestety kilka minusów. Jednym z największych jest konieczność posiadania podłączenia do gazociągu. Często jako wadę podaje się także niższe koszty palenia węglem albo drewnem, jeżeli jednak uwzględnimy fakt, że żadna z tych metod nie jest bezobsługowa ani czysta, to okazuje się, że gaz ziemny jest rozwiązaniem naprawdę korzystnym.