Ogrzewanie podłogowe – gdzie najlepiej je zamontować

Zdania na temat ogrzewania podłogowego są podzielone. Przeciwnicy powiedzą, że jego instalacja jest droższa nawet o 30-40%, od ogrzewania tradycyjnego. Zwolennicy odpowiedzą im, że droższy montaż zrekompensuje tańsza eksploatacja, pozwalająca obniżyć rachunki za ogrzewanie. Kto jest górą w tym sporze?

Kategoria: Blog

rodzaje ogrzewania

Wybierając system ogrzewania zazwyczaj zwracamy uwagę na trzy rzeczy – koszt instalacji, koszt eksploatacji oraz komfort użytkowania. W przypadku ogrzewania podłogowego, koszt instalacji jest wyższy niż koszt tradycyjnych grzejników (o ok. 30-40% – w zależności od wybranego rozwiązania), inwestycja ta zwraca się jednak wraz z niższymi rachunkami i wyższym komfortem cieplnym w mieszkaniu.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest energooszczędne?

Wydajność ogrzewania podłogowego wynika z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest niższa temperatura wody zasilającej system grzewczy, która waha się pomiędzy 40 a 50°C, podczas gdy dla tradycyjnych grzejników wynosi 70-90°C.

Drugą, odczuwanie ciepła rozchodzącego się w mieszkaniu. Przy ogrzewaniu podłogowym będziemy odczuwać taki sam komfort cieplny przy temperaturze powietrza niższej o 2°C. Różnica ta  pozwala zaoszczędzić około 12% energii, w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami. Co więcej, przy ogrzewaniu podłogowym temperatura rozkłada się równomiernie w całym pomieszczeniu, dlatego nie ma w pokoju stref ciepłych oraz stref niedogrzanych. Ciepło będzie się także rozchodzić od miejsca gdzie najbardziej marzniemy, czyli od stóp.

Inne zalety ogrzewania podłogowego

Wśród innych zalet ogrzewania podłogowego specjaliści wymieniają także jego funkcjonalność. Jest to bowiem ogrzewanie, które może współpracować z niemal każdym urządzeniem grzewczym – kotłem gazowym, olejowym czy na paliwo stałe. Szczególnie dobrze sprawdza się z nowoczesnymi źródłami energii, takimi jak: kotły kondensacyjne czy pompy ciepła.

Ogrzewanie podłogowe można również z powodzeniem zamontować w każdym pomieszczeniu, nie tylko w łazience czy salonie, ale także w holu albo sypialni. Przeciwnicy wskazują na fakt, że montaż tego typu ogrzewania ogranicza wybór materiału wykończeniowego podłogi, jednak biorąc pod uwagę, jak wiele mamy różnorodnych materiałów i posadzek dobrze współpracujących z „podłogówką”, argument ten wydaje się być mocno przesadzony.
Ogrzewanie podłogowe jest ukryte pod podłogą, dlatego zyskujemy całkowitą swobodę aranżacji wnętrz. Nie musimy się martwić, czy zasłonimy grzejnik albo będziemy spać tuż przy kaloryferze.  Kolejną korzyścią jest nie unoszenie się kurzu w pomieszczeniach, tak jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania konwekcyjnego.

WADY

Ogrzewanie podłogowe, jak każde rozwiązanie, ma również swoje minusy. Należą do nich konieczność ocieplenia ogrzewanych pomieszczeń (ponieważ ogrzewanie podłogowe nie jest w stanie ogrzać pomieszczeń o dużych stratach ciepła), stosunkowo długi czas nagrzewania i stygnięcia podłogi oraz trudniejsze usuwanie ewentualnych awarii, które wymaga skucia fragmentu podłogi.

Oczywiście wybór, jak zwykle, należy do Klienta. Jednak naszym zdaniem, ogrzewanie podłogowe to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych grzejników i warto ją rozważyć.